Дата: Неділя, 21.05.2023, 13:43 | Повідомлення # 1969
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
Зеленський розповів, чи втратили ЗСУ Бахмут
Президент повідомив, що у Бахмуті все зруйновано, немає вцілілих будівель.
Збройні сил України продовжують утримувати позиції в Бахмуті Донецької області, місто не перейшло під повний контроль окупантів.
Про це лідер України Володимир Зеленський сказав на полях саміту G7 під час зустрічі із американським президентом Джо Байденом у неділю, 21 травня. Відповідаючи на запитання журналіста, чи росіяни взяли Бахмут, президент відповів: "Думаю, ні".
"Нічого немає (інфраструктури - ред.). Знищили все. Будівель немає. Шкода, це трагедія, але на сьогоднішній день Бахмут лише в наших серцях", — сказав Зеленський, дякуючи українським захисникам Бахмута.
Деякі ЗМІ, зокрема західні, інтерпретували слова українського президента як зізнання у втраті контроля над містом.
Дата: Неділя, 21.05.2023, 13:45 | Повідомлення # 1970
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
США оголосили новий пакет військової допомоги Україні на $375 мільйонів
Міністерство оборони США у неділю оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні для задоволення критичних потреб у сфері безпеки та оборони. Про це повідомляється на сайті оборонного відомства, передає Укрінформ.
Зазначається, що новий, 38-ий пакет допомоги США для України на суму до 375 мільйонів доларів включає додаткові боєприпаси для систем HIMARS, артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм, ракети для протитанкового ракетного комплексу TOW і протитанкові системи Javelin та AT-4.
Крім того, США надасть Україні боєприпаси для ракетних систем із лазерним наведенням, підривні боєприпаси, броньовані мостові системи, броньовані медичні машини, вантажівки та причепи для перевезення важкої техніки, обладнання для підтримки логістики, тепловізійні системи, запчастини та інше польове обладнання.
Читайте також: Зеленський і Байден розпочали зустріч у Хіросімі В американському оборонному відомстві наголосили, що США продовжуватимуть працювати із союзниками та партнерами для надання допомоги Україні у сфері безпеки.
Як повідомлялося, у вересні США планують оголосити пакет допомоги Україні на 2024 рік на суму 60 мільярдів доларів.
Дата: Неділя, 21.05.2023, 19:55 | Повідомлення # 1971
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
ЗСУ продовжують наступ: Сирський зробив важливу заяву про Бахмут (відео)
Українські бійці контролюють околиці міста, зазначив генерал.
Сили оборони України продовжують наступальні дії на флангах поблизу Бахмута Донецької області.
Про це заявив командувач Сухопутними військами Збройних сил України, генерал-полковник Олександр Сирський після того, як побував на Бахмутському напрямку.
"Відвідав наших воїнів і командирів на передовій. Подякував і відзначив воїнів 3 ОШБр, 5 ОШБр, 30 ОШБр, 56 ОМПБр, 93 ОШБр, які щодня знищують ворога", - зазначив він.
За його словами, під час роботи спільно з командирами детально спланували дії та подальшу стратегію: "Оборонна операція триває".
"Попри те, що ми зараз контролюємо околиці міста, значення його оборони не втрачає сенсу. Надалі це надасть нам можливість входу в місто, коли відбудеться зміна оперативної обстановки на фронті", - ще раз підкреслив він.
Бої за Бахмут - новини 21 травня Нагадаємо, до цього Сирський визнав, що ЗСУ контролюють незначну частину Бахмута, однак, значення її оборони не втрачає актуальності.
І Володимир Зеленський запевнив, що українські військові все ще перебувають у Бахмуті, виконуючи "дуже важливе завдання". За його словами, Бахмут "не охоплений" росіянами.
Президент США Джо Байден у свою чергу зазначив, що у боях за Бахмут Росія втратила 100 тисяч осіб: "Неважливо, окупований Бахмут чи ні - там все одно майже не залишилося будівель. Це істотно зруйноване місто. Але їм (Силам оборони) вдалося скувати дуже багато російських військ, включаючи групу вагнера".
Дата: Неділя, 28.05.2023, 12:25 | Повідомлення # 1975
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
Знищено рекордну кількість дронів:
у ЗСУ назвали цілі нічної російської атаки
Зафіксовано пуски рекордної кількості дронів-камікадзе – 54.
У ніч проти 28 травня ворог атакував Україну іранськими ударними дронами Shahed-136/131 з північного напрямку та південного.
Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.
Загалом зафіксовано пуски рекордної кількості дронів-камікадзе – 54. Українські військові знищили 52 ворожих безпілотники.
Чергову нічну атаку ворог спрямував на військові об'єкти та критичну інфраструктуру держави в центральних регіонах, зокрема на Київщині.
"Тут, у зоні відповідальності Повітряного командування "Центр", знищено більшість ударних дронів. Також до відбиття атаки було залучено сили та засоби Повітряних командувань "Південь" та "Захід" Повітряних Сил ЗС України. Було залучено також протиповітряну оборону інших складових Сил оборони України", – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, цієї ночі столиця зазнала масованої атаки дронів-камікадзе, у Києві та області працювали сили протиповітряної оборони.
Очільник Офісу президента Андрій Єрмак, коментуючи масовану атаку дронів-камікадзе на Київ, висловив переконання, що відповідальність для ворога обов‘язково настане.
"Вони програють, а ми переможемо та покараємо", - наголосив Єрмак.
Дата: Вівторок, 30.05.2023, 21:14 | Повідомлення # 1977
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
На сході ЗСУ відбили 11 атак, на Харківщині не дали прорватися диверсантам
Протягом доби підрозділи Сил оборони відбили 11 ворожих атак. Як передає Укрінформ, про це Генеральний штаб Збройних сил України повідомив у Фейсбуці, оприлюднивши оперативну інформацію станом на 18:00 30 травня.
«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей. Протягом доби підрозділи Сил оборони відбили 11 ворожих атак», - ідеться в повідомленні.
У Генштабі зазначають, що Російська Федерація, зазнаючи великих втрат, продовжує вести загарбницьку війну. Застосовує тактику терору, намагаючись залякати населення України, завдає ударів, здійснює обстріли не лише військових, а й цивільних об’єктів.
Читайте також: Росіяни знову намагаються атакувати позиції ЗСУ на Луганщині - 111 обстрілів за добу Протягом цієї доби РФ завдала чергового масованого авіаційного удару по території України, зокрема, по Києву, застосувавши ударні БпЛА Shahed-136/131. 29 із 31 дронів знищили українські захисники. На жаль, є постраждалі серед цивільного населення, пошкоджено приватні житлові будинки, інша цивільна та адміністративна інфраструктура.
Загалом протягом доби ворог завдав 44 авіаційних та одного ракетного удару, здійснив близько 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та населених пунктах.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України і надалі залишається високою.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається сталою, ознак формування наступальних угруповань не виявлено.
Читайте також: Сили оборони обстріляли «вагнерівців», які виходили з Бахмута - 80 загиблих та 119 поранених На Сіверському та Слобожанському напрямках росіяни продовжують зберігати військову присутність у прикордонних з Україною районах. Цієї доби ворог здійснив невдалу спробу проникнення ДРГ через держкордон України в районі населеного пункту Зелене Харківської області. Також завдав авіаційного удару в районі села Уди. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Янжулівка, Карповичі Чернігівської області; Середина-Буда, Фотовиж, Велика Писарівка Сумської області.
На Куп’янському напрямку агресор протягом доби вів безуспішні наступальні дії західніше Масютівки Харківської області та у напрямку Новоселівського Луганської області. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали Кам'янка, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Кислівка, Котлярівка, Берестове Харківської області.
На Лиманському напрямку протягом доби російські війська наступальних дій не проводили. Завдали авіаційних ударів в районах Білогорівки Луганської області та Ямполівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали Невське, Білогорівка Луганської області та Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку протягом доби ворог наступальних дій не проводив. Завдав авіаційного удару в районі Веселого та ракетного - в районі Нью-Йорка Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали Оріхово-Василівка, Богданівка, Хромове, Іванівське, Біла Гора, Північне, Залізне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку агресор вів наступальні дії у напрямку Сєверного, успіху не мав. Завдав авіаційних ударів в районі Авдіївки. Здійснив артилерійські обстріли населених пунктів Авдіївка, Орлівка, Первомайське, Нетайлове Донецької області.
На Мар’їнському напрямку українські захисники відбили усі атаки ворога в районі міста Мар’їнка, а також у напрямку населених пунктів Побєда та Новомихайлівка. В той же час ворог завдав авіаційного удару в межах населеного пункту Мар’їнка, артилерійських обстрілів зазнали Георгіївка та Побєда Донецької області.
На Шахтарському напрямку агресор завдав авіаційного удару в районі Великої Новосілки. Здійснив обстріли населених пунктів Вугледар, Новоукраїнка, Пречистівка, Золота Нива та Шахтарське.
На Запорізькому та Херсонському напрямках ворог продовжує вести оборонні дії. Завдав авіаційного удару в районі Оріхова Запорізької області. Здійснив обстріли населених пунктів Зелене Поле, Новопіль, Темирівка Донецької області; Ольгівське, Гуляйполе, Мала Токмачка, Новоданилівка, Оріхів, Новоандріївка та Степове Запорізької області; Садове, Комишани, Кізомис Херсонської області.
Читайте також: На Лимано-Куп’янський напрямок ворог стягнув «різношерсті» війська, від казаків до кадирівців - Череватий У Генштабі поінформували, що авіація Сил оборони за добу завдала 8 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки ворога.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 3 пункти управління, район зосередження живої сили ворога, 4 артилерійських підрозділи на вогневих позиціях, зенітно-ракетний комплекс, 3 склади пально-мастильних матеріалів та станцію радіоелектронної боротьби.
Як повідомляв Укрінформ, Сили оборони України з 24 лютого 2022 року по 30 травня 2023 року ліквідували близько 207 тисяч 440 російських загарбників, при цьому за минулу добу - ще 410 осіб.
Дата: Вівторок, 30.05.2023, 21:19 | Повідомлення # 1978
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
F-16 против Су: хто переможе у бою та у чому головні відмінності
Україна може розраховувати в майбутньому на отримання до 100 одиниць F-16, але спочатку, скоріш за все, це будуть невеликі партії з кількох ескадрилій.
Питання надання українській армії західних винищувачів F-16 після довгих місяців дипломатичних зусиль України нарешті зрушило з мертвої точки. Зокрема, вже розпочалися навчання українських пілотів, а декілька країн однозначно висловилися щодо готовності долучитися до "коаліції винищувачів" для України. Однак, наразі невідомо, які саме модифікації F-16 можуть бути передані Україні, адже може йтися як про літаки, вироблені кілька десятків років тому, так і про більш сучасні типи F-16.
УНІАН разом з експертами спробував розібратися, у чому особливість F-16, чому Україна просить партнерів надати саме їх та чим ці бойові літаки відрізняються від винищувачів, які наразі мають на озброєнні російські військові.
Технічні характеристики та основні відмінності F-16 від російських винищувачів F-16 - це одномоторний багатоцільовий легкий винищувач четвертого покоління, який був розроблений для повітряних сил Сполучених штатів Америки у 80-х роках минулого століття. F-16 має суцільнометалевий фюзеляж. Конструкція літака на понад 78% виконана з алюмінієвих сплавів, меншу частку становлять титанові сплави, вуглепластик та сталь.
Водночас, росія найбільше має на озброєнні винищувачів МіГ-29/31 та Су-27/35.
Су-27 та Су-25 - радянські важкі багатоцільові високоманеврові винищувачі четвертого покоління, які після розпаду СРСР вироблялися в pосії.
Як розповів УНІАН військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, західні F-16 більш технологічно удосконалені, аніж радянські Су.
"Усі західні винищувачі випереджають російські по багатьом параметрам: радари, ракетне озброєння… та інше. Реально треба говорити не про сам винищувач, а про західну концепцію створення зброї. У них незмінна концепція - домінування над ворогом по точності та за відстанню. Вони повинні знищувати ворога на відстанях тоді, коли ворог їх ще не помічає і вони повинні знищувати майже з першого пострілу, щоб ворог, коли по ньому стріляють, не зробив постріл у відповідь", - зазначив він.
Водночас, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко зауважив, що Су-35 - це глибока модернізація Су-27, який росіяни вдосконалюють ще з радянських часів.
"Це (Су-35 - УНІАН) у них на поточний момент найкращий винищувач…", - розповів Романенко.
За його словами, перевагами F-16 над російськими Су є зокрема його розмір, авіаційне озброєння, а також розвиненіша радіолокаційна система, завдяки якій F-16 зможе "бачити" російські Су на більшій дальності, ніж вони його. Відтак, у застосуванні зброї на великих та середніх дальностях перевага також належить F-16:
"У боях на середній та великій дальностях 80-100-150 км літаки американські кращі, а от в ближньому бою деякі переваги можуть бути у Су-35… Але в сучасних умовах ближні бої маловірогідні - все вирішується на великих та середніх дальностях…"
На його думку, завдяки характеристикам F-16 та професіоналізму українських пілотів Україні вдасться зрівняти з РФ можливості у небі.
Водночас, за словами Романенка, за рахунок двох двигунів Су-35 може бути швидшим за F-16, однак це нівелюється іншими перевагами F-16, адже "взаємодія" між літаками в основному відбуватиметься на середній та великій дальності.
За кількістю боєприпасів F-16 та російські Су мають близькі характеристики, однак у американських літаків краща та ефективніша зброя, ніж у радянських та російських.
Водночас, Романенко підкреслив, що раніше росіяни вдосконалювали Су-35 за рахунок радіоелектроніки, ввезеної з-за кордону, тому зараз їм доводиться чи замінювати ці деталі на якісь аналоги, чи провозити контрабандою.
Наразі росія має на озброєнні менше сотні Су-35, а їхнє подальше виробництво ускладнене через слабкі можливості для імпортозаміщення деталей.
Як зазначають військові експерти, найкращі модифікації російських винищувачів своєю бортовою радіолокаційною станцією можуть "бачити" повітряні цілі на дальність понад 200 км і виконувати атаки ракетою типу "повітря-повітря" на дальність 75 км. Водночас, завдяки F-16 українським військовим вдасться захоплювати повітряні цілі на дальності близько 300 км та виконувати атаки на дальність вдвічі більшу, ніж ворог, не входячи у зону дії винищувачів та наземних комплексів ППО росіян.
Чому партнери так довго вагалися "Справа в тому, що F-16 - це все ж таки літаки. А літаки - це не танки, не бронетранспортери, не артилерія. Це зброя, яка потребує вирішення набагато більшої кількості питань. Наприклад, починаємо з підготовки пілотів. А хто буде готувати, в якій кількості, які країни, скільки на це піде часу?", - наголосив Коваленко.
Він уточнив, що підготовка пілота - це більш тривалий процес, аніж підготовка, наприклад, артилериста або механіка-водія, або екіпажу для танку.
Другою причиною такого довгого погодження питання F-16 для України експерт назвав підготовку технічного персоналу, який буде обслуговувати цей літак. Адже це також довший процес, ніж підготовка, скажімо, персоналу для обслуговування танку або бронетранспортера.
"Третє - інфраструктура. Це зовсім інший рівень інфраструктури розміщення цих літаків. Якщо танк можна завести у будь-яку військову частину, де є танкові бокси…, то з літаками все зовсім інше, адже не кожний аеродром в Україні підійде для F-16, бо там зовсім інші вимоги до характеристик смуг, з яких здійснюються їх посадка та зліт, а отже інші є потреби", - сказав Коваленко.
Крім того, питання надання винищувачів також передбачає допомогу із обладнанням, запчастинами та боєприпасами.
Водночас, складнощів додавала й вартість літаків, адже в залежності від модифікації йдеться про 40-50-60 мільйонів доларів, у той час як, наприклад, танк в залежності від типу коштує 1-2-3 мільйони доларів:
"Тому ми відчуваємо цю різницю не просто в 10, а навіть 20 та 30 разів. Хто готовий на це піти? Тому формування відбувалося настільки довго й ну, як довго, передбачувано довго…"
Чому Україні потрібні саме F-16 Основна причина дипломатичних закликів української влади надати силам оборони саме F-16 полягає у тому, що ці літаки є сучасними, багатоцільовими, а також досить поширені та стоять на озброєнні у достатньо великій кількості й у багатьох країн.
Зокрема, усього було виготовлено близько 4,6 тис. таких літаків, що значно перевищує кількість наявних аналогів F-16, наприклад, сучасних Eurofighter Typhoon, яких виготовлено менше 600.
Так, станом на лютий повідомлялося про близько 3 тис. винищувачів F-16 на озброєнні у 24 країн, серед яких найбільше у Сполучених Штатів Америки (близько тисячі). Також літаки мають Польща, Данія, КНР, Нідерланди, ОАЕ, Ізраїль, Греція, Туреччина та Бельгія.
Через таку "масовість" не має виникнути проблем із забезпеченням винищувачів та їхнім ремонтом.
Зокрема, Коваленко більш ніж впевнений, що базове обслуговування можна буде забезпечити на території України.
Однак, на його думку, більш вагомі ремонтні роботи після пошкоджень під час боїв чи ударів доведеться виконувати за межами країни, ймовірніше, у США.
За словами експерта, винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують значної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. При цьому досвідчені українські пілоти зможуть досить швидко їх опанувати й почати ефективно застосовувати на полі бою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Водночас, за даними командування Повітряних сил ЗСУ, F-16 мають на озброєнні ракети класу "повітря-повітря" з дальністю до 180 км та потужні протикорабельні ракети, що дозволить відігнати ворожу авіацію подалі від українських кордонів та лінії бойового зіткнення, а також загнати ворожий флот у порти чи на морське дно.
Водночас, наразі відкритим є питання про те, літаки якої модифікації отримає Україна та яке саме озброєння нададуть до них.
Яка країна може першою передати Україні F-16 Коваленко впевнений, що одними із перших винищувачі Україні можуть надати Нідерланди, а також Польща та інші країни, які замість F-16 отримають інші модифікації цих літаків - F-22 або F-35.
"Це може бути навіть США також. Ну, скажімо так, на першу партію авіаційної коаліції вистачить. А перша партія це буде приблизно орієнтовно від 2 до 3 ескадрилей", - уточнив він.
За словами експерта, очікувати на перші F-16 для України можна вже у вересні-жовтні.
На його думку, у разі відсутності на той момент вже підготовлених українських пілотів винищувачі тимчасово розмістять на аеродромах якоїсь іншої країни, наприклад, у Польщі чи Румунії.
"А вже після того, як ми матимемо повноцінно налагоджену інфраструктуру та пілотів, тоді вони вже з’являться на території України. Але це буде приблизно кінець вересня-початок жовтня", - сказав Коваленко.
Яка кількість F-16 дозволить панувати над ворогом в небі "Мені невідома загальна концепція майбутніх сценаріїв по звільненню наших територій… та ролі авіації у майбутніх наступах. Бо саме від цього залежить кількість… Якщо говорити про першу партію, то це може бути 2-3 ескадрильї, але загалом ми можемо цю кількість збільшити, наприклад, до 100 одиниць. Я впевнений, що ми можемо розраховувати в майбутньому на отримання до 100 одиниць F-16, але спочатку це можуть бути невеликі партії з кількох ескадрилій", - вважає Коваленко.
За його словами, навіть якщо це буде кілька ескадрилій, то вони суттєво покращать становище української армії у небі. Адже завдяки їм одночасно підвищиться й ефективність ППО у перехопленні крилатих ракет та дронів-камікадзе.
Крім того, Повітряні сили ЗСУ зможуть наносити удари на великих відстанях та знищувати російські літаки у повітряному просторі самої РФ на відстанях, на яких вони не зможуть відповідати.
Водночас, екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ Романенко вважає, що для початку Україні потрібно 3-4 ескадрильї (40-50 літаків).
На його думку, це дозволить "вирівняти" ситуацію в небі та, можливо, навіть перехоплювати ініціативу.
Дата: Вівторок, 30.05.2023, 21:28 | Повідомлення # 1979
Супер Модератор
Країна:
повідомлень: 2747
Статус:
Битва за Україну. День чотириста шістдесят перший
Сили протиповітряної оборони вночі 30 травня знищили 29 із 31 ворожого ударного безпілотника типу Shahed 136/131. рсіяни в паніці: Москву атакували 25 дронів! Ми зібрали для вас інформацію про чотириста шістдесят перший день Великої війни: чим жили Україна та українці 30 травня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Нічна атака дронами
Сили протиповітряної оборони вночі 30 травня знищили 29 із 31 ворожих безпілотників типу Shahed 136/131 - Повітряні сили ЗСУ
Київ
- У Подільському районі рятувальники локалізували пожежу у багатоповерхівці та будівлі (близько 1 тис. м кв). Врятовано 6 осіб
- Дарницький район: внаслідок падіння уламків ліквідовано пожежу господарчої споруди на площі 30 м кв.
- У Голосіївському районі внаслідок падіння уламків відбулося займання у багатоповерхівці. Його ліквідували. Рятувальники евакуювали 20 осіб. Також сталося падіння уламків, на відкриту територію.
- У Печерському районі від падіння уламків сталося загорання 3 автомобілів. Пожежу ліквідовано.
- Унаслідок нічної атаки 1 людина загинула, 12 постраждали. З них: шість людей отримали медичну допомогу амбулаторно, п'ятьох госпіталізували. Наразі в лікарнях міста перебуває три особи.
Київська область
- Надійшло понад 50 повідомлень про пошкодження будинків, квартир, офісних приміщень, магазинів, гаражів і автівок.
- 5 осіб постраждали від осколкових поранень.
***
Атака безпілотників на москву
- Зранку москву та підмосков’я атакували близько 25-32 безпілотників — більшу частину з них наче б то «збила ППО», 3 безпілотники врізалися в житлові будинки, але в одного з них не здетонувала вибухівка. Постраждалих немає
- міноборони рф заявило, що збито вісім дронів літакового типу. Скільки ще дронів було та що з ними сталося, у військовому відомстві рф не уточнили.
- Слідчий комітет росії заявив, що його слідчі розслідують на місці «факти падіння безпілотних літальних апаратів на будинки в москві».
- Згідно з оприлюдненим списком місць падіння дронів у московській області, один із них був нібито збитий неподалік резиденції путіна.
- У москві після атаки дронів глушать сигнали супутникової навігації. На збої в роботі GPS скаржаться таксисти та водії. Для поліції оголошено план «Тайфун» — збирання особового складу, який залучається до ліквідації наслідків НС.
- Слідчий комітет росії заявив про порушення кримінальної справи «за тероризм» за фактом «атаки безпілотними літальними апаратами» будинків у москві.
- Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк вважає атаку БПЛА у Москві "протестом безпілотників, які відмовилися завдавати ударів проти мирних українців". Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі щодо сьогоднішньої атаки безпілотників на Москву заявив, що Україна має законне право захищатися і може "використовувати силу за межами своїх кордонів".
- путін заявив, що протиповітряна оборона москви "спрацювала штатно" під час атаки безпілотників 30 травня, однак її будуть посилювати.
ЦИТАТИ ДНЯ
Володимир Зеленський, президент України: «путін не хоче нічого іншого, окрім як захопити Україну силою, знищити українську ідентичність, знищити українство за допомогою війни. Наступна мета Путіна - Білорусь».
Джо Байден, президент США: «Передача Україні ракет ATACMS розглядається. Це не була несподіванка (посилення нападів Росії на Київ – ред..), ось чому ми маємо продовжувати давати Україні все, що їй потрібно».
Петро Черник, військовий аналітик: «Якщо безпілотники невідомого походження проривають багаторівневу оборону і практично долітають до столиці країни, яка вважає себе наддержавою, то чи їхня зброя має якусь вартість? Тобто їхні хвалені, надмогутні, що не мають аналогів у світі С-350 «Витязь», С-400 «Триумф» та інші не змогли перехопити безпілотники. Невідомі безпілотники над Москвою – це колосальний іміджевий удар по російській системі ППО».
Гаррі Каспаров, російський опозиційний політик, ексчемпіон світу з шахів: «На жаль, треба розуміти, що російське суспільство не готове до будь-яких змін, поки не стане очевидно, що війну програно. Історичний досвід нас вчить, що зміни в Росії розпочинаються з геополітичної поразки, а повернення Криму Україні має стати цією вихідною точкою, після якої, можливо, розпочнеться процес повернення Росії в сім’ю цивілізованих народів».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- На Лимано-Куп’янський напрямок через проблеми з особовим складом ворог стягнув «різношерсті» війська, від казаків до кадирівців, за добу відбулося 13 боєзіткнень, 25 загарбників ліквідовані, 63 зазнали поранень - Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ ЗСУ Знищено 2 БМП, 2 мінометних комплекси, безпілотний дрон-камікадзе «Ланцет» і автомобілі.
- Внаслідок обстрілу Силами оборони «вагнерівців», які відходять з міста Бахмут, знищено 80 та поранено 119 загарбників - Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ ЗСУ.
- Підрозділи ракетних військ та артилерії Сил оборони Таврійського напрямку протягом доби виконали 781 вогневе завдання, втрати ворога вбитими та пораненими склали майже дві роти - Олександр Тарнавський, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія". Знищено та пошкоджено танк, дві гаубиці 2А65 “Мста-Б”, комплекс відеоспостереження “Муром-М”. Також було знищено два склади з боєприпасами ворога.
***
- Україні вдалося повернути додому тіла ще 79 загиблих українських оборонців - сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
- Внаслідок російських обстрілів Донецької, Харківської, Херсонської і Запорізької областей 4 людини загинуло, 34 отримали поранення, серед них 3 дитини – дані ОВА.
- Російська армія вбила в Україні 483 дитини і завдала поранень вже 989 дітям – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Президент Зеленський в телефонній розмові обговорив із канцлером Німеччини Олафом Шольцом виконання раніше досягнутих домовленостей, посилення оборонних спроможностей України – сайт президента.
***
Верховна Рада:
- ухвалила закон щодо зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років.
- утворила Тимчасову слідчу комісію із питань розслідування можливих фактів шахрайства у сфері фінансових послуг.
- ухвалила закон щодо імплементації норм європейського законодавства в українське законодавство шляхом імплементації окремих положень acquis Європейського Союзу у сфері аудіовізуальної реклами.
***
- Національне антикорупційне бюро проводить обшуки у керівництва "Укрзалізниці" – ЗМІ. Обшуки пов'язані зі зловживаннями на закупівлях. Голова правління акціонерного товариства "Укрзалізниця" Євген Лященко заявив, що дав Національному антикорупційному бюро роз'яснення щодо можливих зловживань у закупівлях для УЗ, хоча йдеться про період до його приходу на посаду.
- Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак та міністр освіти Оксен Лісовий офіційно відмовилися від наукового ступеня після звинувачень у плагіаті – ЗМІ.
- У Київській області поліція із минулого року реєструє вдвічі більше злочинів, пов'язаних із незаконним обігом зброї - Андрій Нєбитов, начальник поліції Київщини. На сьогодні притягнули до відповідальності майже 90 осіб. Вилучили 42 автомати, 15 кулеметів, гранатометів. Понад 300 гранат, більш як 50 одиниць саморобної зброї або пістолетів, також вилучила більше ніж 130 кілограмів вибухівки та велику кількість боєприпасів.
- 30 травня по всій країні відбуваються відключення світла через спрацювання автоматики на енергетичній інфраструктурі. Його спричинило зниження частоти в об’єднаній енергосистемі України - ДТЕК. Розпочато розслідування причин інциденту. У Сумах через зниження напруги в електромережі країни зупинили тролейбуси, також частина міста залишилася без світла. У Києві через аварійне відключення електроенергії стоїть низка тролейбусних та трамвайних маршрутів. Близько 18 години НЕК «Укренерго» відновила постачання електроенергії українцям; диспетчерський центр компанії не прогнозує жодних обмежень споживання у вечірні години.
- Кабінет Міністрів на своєму засіданні погодив призначення Олега Кіпера головою Одеської обласної державної адміністрації – сайт Уряду
- Спеціалізована антикорупційна прокуратура подала клопотання про міжнародний розшук депутата Київради Владислава Трубіцина, обвинуваченого в одержанні 1,39 млн грн неправомірної вигоди – САП. Трубіцин перетнув кордон України 13 травня, на сьогодні місце його перебування невідоме.
- Петиція до Президента України Володимира Зеленського із закликом підписати закон про заборону російського книжкового імпорту набрала необхідні 25 тисяч підписів - Володимир В'ятрович, народний депутат. Петиція очікує на розгляд глави держави, тим часом громадяни продовжують її підписувати.
- Кабмін затвердив підвищення з 1 червня тарифу на електроенергію для населення до 2,64 грн/кВт-год – ЗМІ. Раніше Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) офіційно внесла пропозиції щодо визначення з 1 червня єдиного тарифу на електроенергію для побутових споживачів на рівні 2,88 грн/кВт-год (з ПДВ) у рамках першого етапу коригування цін.
***
- Україна успішно пройшла перший перегляд чотирирічної програми МВФ та отримає 900 мільйонів доларів другого траншу - Гевін Грей, голова місії МВФ. Загальний обсяг програми МВФ складає 15,6 млрд доларів, з яких Україна вже залучила 2,7 млрд доларів у вигляді першого траншу.
- Місія МВФ підтвердила очікування більш потужного економічного відновлення в Україні й покращила прогноз зростання українського ВВП України до «плюс» 1-3% в умовах невизначеності, пов’язаної з війною – ЗМІ.
- Близько 62 млрд грн уже зібрано урядом у Фонді ліквідації наслідків збройної агресії. Цих коштів вистачить для першого етапу виплат – прем’єр-міністр. За оцінками Світового банку, на першочергове відновлення майна Україні потрібно 1,9 млрд доларів
- Кабінет Міністрів на засіданні 30 травня заборонив експорт цукру - встановив нульову квоту на експорт цукру з України з 5 червня по 15 вересня 2023 року – Уряд
- З початку року Міністерство фінансів на аукціоні з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) залучило до державного бюджету 101,4 млрд гривень в еквіваленті - Мінфін
- «Нафтогаз України» закупив 400 млн кубометрів природного газу в приватних українських видобувників на Українській енергетичній біржі (УЕБ) - Олексій Чернишов, очільник НАК «Нафтогаз України»
- Від початку року станом на 30 травня 2023 року 68 агропідприємств отримали на розвиток садівництва, ягідництва, виноградарства і тепличного господарства 232 млн грн урядової грантової допомоги – Мінагрополітики.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Данія збільшить оборонні витрати до $20,5 млрд до 2030 року, понад $3 млрд надасть Україні - глава Міноборони країни
- Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто у вівторок анонсував підготовку чергового пакета військової допомоги Україні – ЗМІ. Видання Il Messaggero напередодні писало, що до нового пакета військової допомоги Україні – вже сьомого за ліком – може увійти зенітний ракетний комплекс наземного базування SAMP/T та інші системи протиповітряної оборони.
- Китай відхилив прохання Пентагону про зустріч між міністром Ллойдом Остіном і його китайським колегою Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі, який пройде цього тижня, звинувативши США в нещирості - The Wall Street Journal
- 27 держав Європейського союзу передали Грузії офіційний демарш через відновлення авіасполучення з РФ. Позиція була доведена послами ЄС у Тбілісі під час зустрічі з міністром економіки Грузії Леваном Давіташвілі - Ехо Кавказу
- У керівній партії Грузії "Грузинська мрія" заявили, що не вважають обов'язковим узгоджувати політику Тбілісі з зовнішньополітичною лінією ЄС, доки Грузія не є членом євро спільноти - Грузия-Online. Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі на Форумі глобальної безпеки в Братиславі заявив, що однією з причин російського вторгнення "було бажання України стати членом НАТО".
- Під час зіткнень із протестувальниками у Косово постраждали близько 25 миротворців НАТО - Reuters. Президент Сербії привів армію країни в повну бойову готовність і наказав її підрозділам наблизитися до кордону з Косово. Такий наказ надійшов після зіткнень у муніципалітеті Звечан на півночі Косова, сутички розпочалися, коли новообраний мер, етнічний албанець, спробував дістатися власного офісу.
ВОРОГ
- МВС росії оголосило в розшук головнокомандувача збройних сил України Валерія Залужного та командувач Сухопутними військами ЗСУ Олександра Сирського «за кримінальною статтею- РИА "Новости". За якою статтею розшукують не вказано.
- Південно-Африканська Республіка надасть дипломатичний імунітет для двох зустрічей офіційних осіб з групи країн БРІКС. Не виключено, що у серпні туди може приїхати Путін - Bulawayo24. Такий імунітет надається офіційним особам та експертам Організації Об’єднаних Націй, будь-якої спеціалізованої установи чи організації, а також представникам будь-якої держави, що бере участь у міжнародній конференції чи зустрічі, скликаній у Південній Африці.
- В москві затримали українку, яка нібито готувала вивезення українських дітей-сиріт з окупованих територій – росЗМІ. Жінка приїхала за завданням фонду "Save Ukraine", що пов'язаний зі Службою безпеки України.
- Самопроголошений Лукашенко призначив Костянтина Молостова новим головою Держприкордонкомітету РБ, звільнивши з цієї посади Анатолія Лапо – БелТА
- Військові видатки росії зросли на 9,2% у 2022 році – до 86,4 мільярда доларів США. За оцінками SIPRI, це становить 4,1% валового внутрішнього продукту (ВВП) Росії – розвідка Британії