Раптом і ваш телефон виявиться в
«сірому списку»
«Час», 267 (16456), 9 лютого 2010:
Ніна Спаська
Чутки про відключення мобільних телефонів, чиї коди IMEI не зареєстровані в узагальненій базі даних, бродили по Україні давно. Ще в березні минулого року в Україні було заборонено ввезення і реалізацію таких «мобілок» і створений єдиний реєстр легально ввезених апаратів. Але те, чого багато хто з побоюванням чекав давно, повинне статися 16 лютого.
Схоже, цього разу дійсно не повезе власникам телефонів, куплених з рук, або ж тим, кому мобільний був привезений з-за кордону, але без чека про покупку. Такі апарати оператори називають тіньовими, а в народі їх охрестили «сірими мобілками».
Узагальнену базу даних, куди поступають коди IMEI законно куплених телефонів, веде Державне підприємство «Український державний центр радіочастот». IMEI - це міжнародний ідентифікатор мобільного устаткування, який складається з 15 цифр і є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється на заводі при виготовленні телефону і служить для його ідентифікації в мережі оператора. Абоненти, мобільні термінали яких внесені до «сірого списку», повинні довести легальність свого телефону впродовж 90 днів. Інакше мобільні телефони цих абонентів будуть відключені від мереж операторів. Але перш ніж ви назавжди попрощаєтеся зі своїм «сірим», що став, другом, від оператора повинне прийти SМS-повідомлення про відключення.
Для того, щоб перевірити законність походження свого телефону, треба на корпусі під акумулятором уважно розглянути фірмову етикетку з кодом IMEI, який повинен збігатися з аналогічним кодом на упаковці (коробці) цього телефону. Якщо коди збіглися, необхідно включити телефон і набрати на клавіатурі *#06#
На екрані з'явиться код, який необхідно звірити з написом на фірмовій етикетці. Якщо коди не збігаються, то відмовіться від придбання такого телефону. Якщо ж коди збіглися, облямуйте SĢS з кодом ІМЕІ на короткий номер 307. Краще це зробити самостійно і не довіряти продавцеві. У відповідь ви отримаєте повідомлення з бази даних про те, що код телефону, що купується вами, внесений до бази даних. Інакше на екрані висвітиться: «Внесений до «сірого» списку».
В мить, коли я готувала цю замітку, в моєму користуванні були два телефони. Один - дарунок, привезений з Росії.
З ним я в думках попрощалася, оскільки довести його легальність неможливо - зважаючи на відсутність всяких документів про покупку. Другий телефон - Nokia 5130c не викликав у мене жодних підозрінь відносно його «сірості», оскільки був придбаний в жовтні минулого року в одному з магазинів Харкова і знаходиться на гарантії.
Але оскільки головний принцип нашої газети - «перевір на собі», для чистоти експерименту я зробила набір, який радила вище зробити читачеві. І, от, несподіванка! Мій новенький блискучий телефончик теж виявився «сірим».
Вирок на екрані безпристрасно свідчив: «Ввдведений код в БД IMEI внесено до «сірого списку».
Що ж робити, якщо ваш мобільний став «сірим»? Я на власному прикладі вирішила показати читачеві, як можна захистити свої права.
Діяла поетапно. По-перше - звернулася в Харківське обласне управління у справах захисту прав споживачів (вул. Сумська, 45). Заступник начальника управління Олена Сазонова відразу ж сказала про те, що зараз багато заяв від людей, що попали в таку ситуацію.
- Набували законно, за кровно зароблені гроші, а залишаються ні з чим. Але опускати руки не можна, - переконана Олена Петрівна. - Треба боротися за свої права покупця. Необхідно зустрітися з менеджером або продавцем тієї торгівельної крапки, де ви набували товару, дати на підпис заяву в двох екземплярах, де викладена ваша ситуація, і зажадати, аби їх підписали для передачі в наше управління. Якщо ж «пани-реалізатори» відмовляються, посилайте рекомендований лист поштою з повідомленням на адресу магазина. А після приходите до нас в управління з письмовою заявою і чеком на придбання товару. Наші фахівці дадуть все подальші рекомендації і вийдуть на торгівельну крапку з перевіркою.
У моїй журналістській практиці бували випадки, коли реалізатор безсоромно брехав і заявляв, що отримав поштою всього лише чистий аркуш. Щоб уникнути розвитку такого сюжету, в своєму відділенні попередьте працівника пошти, краще - два, і покажіть їм текст заяви.
Наступним кроком у вирішенні проблеми може бути дзвінок до Державної інспекції зв'язку (044 422-85-14) або в український Державний центр радіочастот по телефону довіри (044 422-82-98), де ви можете залишити координати недобросовісного продавця і озвучити свою проблему.
Прокоментувати ситуацію я попросила заступника директора Харківської філії Державного центру радіочастот Михайла Меркулова.
- Звернень і питань від громадян до нас зараз величезна кількість. «Врятувати» куплений мобільний телефон можна лише через управління у справах захисту прав споживачів. На апарат - подарунок, окрім чека, необхідно пред'явити копію митної декларації, що заповнюється при ввезенні цього телефону. Інакше легалізувати мобільний телефон не удасться. На веб-сайті Державного центру радіочастот (www.ucrf.gov.ua) в розділі «База ІМЕІ» всякий може в узагальненій базі даних поглянути код свого телефону, - радить Михайло Юрійович. - Якщо ви лише купуєте телефон, то повинні знати: присутність коду в базі даних означає, що ваш телефон буде підключений надалі до будь-якого мобільного оператора, а сервісні центри виготівників його обслуговуватимуть в разі виникнення технічних проблем. Якщо коду в базі немає, а телефон куплений недавно, повідомляйте про порушення Державну інспекцію. Нагадую, що після 30 червня 2009 року продавці пунктів реалізації мобільних телефонів мали право на продаж лише тих телефонів, ІМЕІ-коди яких занесені в узагальнену базу даних. Законом передбачена спеціальна система штрафування недобросовісних реалізаторів. Єдиний реєстр легально ввезених апаратів створений для протидії постачанням нелегальних і не призначених для ввезення до України мобільних телефонів.
Не чекайте, поки від оператора мобільного зв'язку прийде повідомлення про нелегальність вашого телефону.
У розсилці попереджувальних SMS-повідомлень є свої технічні складнощі, і, чекаючи повідомлення про відключення, ви лише втратите час. Дійте послідовно і рішуче. І не квапитеся розлучитися зі своїм мобільним другом.
timeua.info